[ Webhosting profitux.cz ]

Bradavice - hábity kam jen oko dohlédne.

Autor: Maddie Láskyplná <(at)>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 21. 12. 2018 21:37

Článek ocení nejen madam Malkinová!

Vraťme se všichni zpět v čase a připomeňme si pozvánku do Bradavic - tedy dopis, ve kterém jasně stálo kdy odjíždí vlak z nástupiště 9 a 3/4 a také co si máme a nemáme na hrad přivést. V jedné části dopisu jasně stálo:Ano, dnešní článek bude věnovám právě tomu, čím jsou studenti Bradavic typičtí a jasně rozpoznatelní mezi jinými - školními hábity!

V celém článku se nedočtete o slově "uniformy". Hábity, tedy "robes" v originále, zní totiž mnohem lépe a výmluvněji, než-li uniformy. Nejsme vojsko, jsme svět čar a kouzel!

Vrhněme se tedy do víru tématu jménem hábity. Jak víme, hábity nevidíme jen v Bradavické škole čar kouzel. Naopak. Hábit jako takový slouží jako běžný oděv kouzelnické populace. Pokud bychom se zamysleli nad oděvy studentů Bradavic, když by svlékli právě hábity, mohli by vcelku normálně zapadnout do normální mudlovské populace. V Anglii, kde tedy "uniformy" studentů nabrali svou inspiraci, totiž stejnokroje nosí vlastně na všech školách. A proto by i bradavičtí studenti bez hábitů krásně mezi tuto populaci vpluli.

Spolu s mudlovským světem víme, že školní stejnokroje mají svou filmovou a mudlovskou podobu. Pojďme spolu nejprve nahlédnout na originální, tedy podobu stejnokrojů bradavických studentů, z knih.

Podrobným zkoumáním bylo zjištěno, že Harry a ostatní si vždy své hábity oblékají přetažením přes hlavu, což znamená, že školní hábity jsou jako šaty – nemají žádnou možnost otevření, které je u košil nebo kabátů, a není to ani plášť, který se zapíná u krku (můj hábit na ramínku zaplakal, ale podařilo se mi jej uklidnit, neb jsem mu vysvětlila, že se jedná o filmovou repliku a hned se cítil plnohodnotněji). Také se zjistilo, že hábity jsou vždy černé a každý student má volnou ruku, jakým způsobem si vyznačí svoji příslušnost k té či oné koleji. Někteří studenti nosí jen malý odznáček na hrudi, jiní kombinují šálu, rolák, tílko, šátek a čapku ve tvaru příslušného zvířete, vše v barvách koleje. A studenti, kteří nemají takový zájem vychloubat se svojí kolejí? Mohou prostě mít onen základní černý hábit.

Podoba hábitů v kniháchA třeba takhle si studenti přizdobují své hábity v závislosti na kolejní příslušnosti


Co si z toho můžeme vzít závěrem? Hlavně to, že JKR úmyslně nikde nepopsala naprosto přesně, jak se mají hábity nosit a tudíž je zcela na našem vkusu a představivosti, jak se s tím vypořádáme. Pár jasných informací ale máme - třeba to, že se hábity oblékají přes hlavu. A také to, že existuje více zmínek o tom, že pod nimi studenti nic nemají, než mají. Ehm, možná se drží hesla jistého Archieho, který v kempu při famfrpálovém mistrovství pronesl památnou větu "Mám rád, když mi kolem franty pěkně fouká.", když mu chtěli vymlouvat, aby nosil dámské šaty. Inu, proti gustu, znáte to...